Urodziny obchodzi 2 wzorkowiczki!
65519 wzorkowiczek dodało 19393 zdjęć do galerii!

Żel bez tajemnic Żele jedno-, dwu- i trzyfazowe

Dodano: 2011-04-04 17:41:10, Odsłon: 3419 , Ocena: 5/5,

ele jedno-, dwu- i trzyfazowe

Aby omówić różnicę pomiędzy typami żeli warto najpierw rozróżnić trzy etapy modelowania naszych paznokci:

  • 1 faza – poprawienie przyczepności. Używamy do tego celu żelu podkładowego.
  • 2 faza – budowanie. Używamy żelu budującego.
  • 3 faza  – nabłyszczanie. Używamy żelu nabłyszczającego.

Najbardziej popularny jest klasyczny system trzyfazowy, czyli taki, w którym używamy trzech różnych żeli do modelowania paznokci (bazowego, budującego i nabłyszczającego). W tym systemie każdy produkt pełni określone zadania i spełnia jedną, precyzyjnie określoną rolę.

Producenci jednak tworzą żele, które spełniają więcej niż jedną rolę. W związku z tym powstał podział żeli pod kątem ich funkcjonalności na 1-, 2- i 3-fazowe. Określenia te dotyczą głównie żeli budujących.

3-fazowy  – najbardziej popularny system na rynku. Poza żelem budującym wymaga się użycia wcześniej bazy (żelu podkładowego) i na koniec produktu nabłyszczającego. Kolejne fazy budowania paznokci wykonywane są więc za pomocą trzech różnych żeli: podkładowego (bazowego), budującego i nabłyszczającego.

2-fazowy  – żel ten poza przeznaczeniem budującym pełni dodatkową rolę żelu podkładowego (bazowego) lub nabłyszczającego.

1-fazowy  – paznokcie mogą być w całości wykonane jednym żelem, który pełni rolę podkładowego, budującego i nabłyszczającego.

Pamiętajmy jednak, że wymienione rodzaje określają jedynie funkcjonalność żelu: do czego i jak może on być stosowany. Fazowość nie określa nam ilości warstw, z których musi być zbudowany paznokieć.

Które żele są najlepsze? 1-, 2- czy 3-fazowe?

Nie da się tego sprecyzować. Każdy system ma swoich zwolenników i przeciwników. System 1-fazowy jest bardzo wygodny w pracy. Nie zawsze jednak jest to dobry wybór, zwłaszcza przy problematycznej płytce. System 3-fazowy jest bardziej niezawodny, ale w niektórych przypadkach niepotrzebnie czasochłonny.

Żel podkładowy i nabłyszczający powinny być dość rzadkie. Możemy bowiem nakładać je cienką warstwą, co zwłaszcza w przypadku warstwy nabłyszczającej jest bardzo ważne. Żele budujące powinny być nieco gęstsze, by ułatwiać modelowanie krzywizn paznokcia.

Żele kolorowe i kamuflaż

Żeli kolorowych, białych do frenchu oraz kamuflujących nie zaliczamy do żadnej z wyżej wymienionych faz. Mają one za zadanie jedynie nadać efekt kolorystyczny stylizacji paznokcia.

Żele kolorowe  w zależności od producenta mogą być nakładane przed każdą z trzech faz lub tylko między pierwszą i drugą fazą.

Żel biały  najczęściej kładziemy między pierwszą a drugą fazą budowania, czasami przed pierwszą fazą.

Żel kamuflujący  najczęściej kładziemy między fazą pierwszą a drugą.

Dopiero od niedawna popularność zyskują żele białe i kolorowe, które można nakładać przed warstwą nabłyszczającą. Są to żele o bardzo dużej ilości pigmentu, umożliwiające tworzenie końcówki frenchowej i innych wzorów bardzo cienką warstwą, przez co możliwe jest nakładanie ich bezpośrednio przed fazą nabłyszczania. Jest to ogromne ułatwienie w pracy przy paznokciach salonowych. Przy odnowie frenchu czy nawet całkowitej zmianie wzoru nie ma konieczności ściągania większości masy. Wystarczy żelem budującym jedynie uzupełnić odrost przy skórkach i nową końcówkę french położyć znów przed samym nabłyszczaniem. Szczególnie przy użyciu żeli kamuflujących jest to ogromne ułatwienie, gdyż możemy spokojnie kilka razy uzupełnić paznokcie bez ściągania większości materiału. Oszczędzamy więc: czas; materiał.

Dobór żelu do odpowiedniego typu paznokcia

Żele możemy również podzielić pod kątem ich twardości i elastyczności.

Żele miękkie , które są zazwyczaj elastyczne, to dobry wybór np. do utwardzania naturalnej płytki. Zwłaszcza jeśli paznokcie nie są długie i chcemy zagwarantować maksymalnie naturalny wygląd nakładając cienką warstwę produktu. Bardzo dobrze współgrają z elastycznością naturalnej płytki. Doskonale sprawdzają się też przy bardzo miękkich lub mocno zniszczonych naturalnych paznokciach.

U osób obgryzających paznokcie mogą być jednak zbyt giętkie i przez to zachęcające do obgryzania. Podobnie jeśli klientka jest niezwykle aktywna i bardzo często naraża paznokcie na duże obciążenia warto rozważyć sztywniejszy produkt.

Żele twarde  są sztywniejsze, czasami nawet podobne do akrylu. To doskonały wybór przy przedłużaniu na szablonie, zwłaszcza przy dłuższych paznokciach. U osób obgryzających mogą pomóc z walce z nawykiem. Dobrze współpracują z mocnymi i grubymi naturalnymi paznokciami.

Lampa

Wiele osób pracujących z żelem nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym elementem stylizacji jest lampa UV.

Z całą pewnością najważniejszym elementem są żarówki, które jeśli są kiepskiej jakości staja się bardzo częstą przyczyną problemów np. z odwarstwianiem się masy. Żarówki muszą emitować na tyle silne promienie UV, aby skutecznie inicjować polimeryzację. Jeśli żarówki są słabe lub zużyte materiał może się dobrze nie utwardzić. Taka źle utwardzona masa jest podatna na złamania, może być mniej elastyczna i po prostu nie zachowuje się tak, jak obiecuje producent.

Niektóre systemy żelowe wymagają wysokiej jakości światła, gdyż producenci czasami nie zwiększają sztucznie w swoich produktach ilości fotoinicjatorów (odpowiedzialnych za utwardzanie materiału), gdyż ich nadmiar może powodować zwiększoną łamliwość materiału oraz powodować ich żółknięcie. Przy profesjonalnych produktach wysokiej jakości producenci zakładają, że styliści pracują również na wysokiej jakości sprzęcie.

Najczęściej podawany czas pracy żarówek to 500h. W salonie, gdzie pracuje się 5 dni w tygodniu po 8h, to około 100h pracy lampy w miesiącu. Z tego łatwo wyliczyć, że żarówki powinny być wymieniane maksymalnie co pół roku, chociaż zaleca się wymianę co 4 miesiące.

Chociaż dla większości osób jest to sprawa oczywista, to warto nadmienić, że zużyte żarówki UV nie przestają świecić (nie wypalają się jak standardowe żarówki do lamp). Ich zużycie można w dużym uogólnieniu poznać po zaciemnieniu powierzchni, ale najłatwiej poznać po żelach nabłyszczających, które nie będą się wybłyszczać w czasie określonym przez producenta.

Poprawne utwardzanie się materiału ma też ogromne znaczenie dla zdrowia naszych klientek. Źle utwardzony materiał jest bowiem mocno alergogenny.

Również wybierając lampę trzeba pamiętać, że od jej jakości może też wiele zależeć. Oczywiście za jakość światła odpowiada żarówka, ale lampa może zmniejszać jej wydajność i żywotność. Jeśli w lampie często migocze światło bądź długo się włącza, bardzo prawdopodobne jest, że konieczne będzie dużo częstsze wymienianie żarówek.

Ściąganie materiału

Żel ściągamy poprzez jego spiłowanie. Żel jest produktem bardzo łatwym w obróbce, zwłaszcza przy użyciu frezarki, stąd też ściągnięcie materiału nie zajmuje wiele czasu. Spiłowywanie żelu jest metodą polecaną przez większość stylistów.

Jakiś czas temu pojawiły się na rynku żele typu „soak-off”, które można odmoczyć w acetonie bądź specjalnym płynie. Warto jednak pamiętać, że częsty kontakt skóry z acetonem czy płynem może mieć niekorzystny wpływ na skórę – płyny te mają działanie wysuszające.

Żele „soak-off” stosuje się najczęściej do wzmacniania naturalnej płytki. Mają swoich zwolenników, bowiem doskonale zastępują lakier przy znacznie dłuższej trwałości, jednak jak na razie nie zdobyły dużej popularności wśród stylistów.

Korzyści metody żelowej

Jak każda metoda stylizacji paznokci, żel ma swoje zalety i wady.

Do zalet można zaliczyć:

  • brak zapachu  – czego nie należy mylić z brakiem oparów. Żel podobnie jak akryl wytwarza opary, które są jednak bezwonne. Brak zapachu to ogromna zaleta szczególnie w salonach, w których mamy dużo stanowisk i gdzie niemożliwe jest zagwarantowanie dobrej wentylacji – lub gdy w salonie odbywają się również zabiegi kosmetyczne typu SPA, a trudne jest odseparowanie stanowisk.
  • łatwa aplikacja  – jest to metoda, którą najczęściej poleca się osobom zupełnie początkującym. Osoby początkujące są zazwyczaj powolne, gdyż czują się niepewnie. Żel pozwala na spokojny,wolny typ pracy, utwardza się bowiem dopiero w lampie.
  • połysk  – żel daje możliwość uzyskania pięknego i mocnego połysku bez konieczności polerowania. Jest to ogromna zaleta przy paznokciach salonowych, gdzie czas zarówno stylisty, jak i klientki jest na wagę złota. Z tego powodu żele nabłyszczające są bardzo często stosowane do nabłyszczania akrylu.
  • odporny na aceton  – u klientek malujących paznokcie lakierami ważne jest wykończenie paznokcia produktem, który jest odporny na działanie acetonu.

Wady metody żelowej:

  • korygowanie kształtu  – żel jest produktem, który nie daje możliwości łatwego korygowania kształtu paznokci, np. szerokiej płytki. Jakiekolwiek zaciskanie żelu jest bardzo czasochłonne i przez to przy salonowych paznokciach rzadko stosowane. Ponadto ciężej uzyskać tak dobry efekt korygujący jak przy metodzie akrylowej.
  • pieczenie  – żele budujące często wytwarzają ciepło podczas utwardzania w lampie. Zależy to oczywiście od żelu, jednak zdecydowana większość wytwarza ciepło. Zwłaszcza jeśli płytka jest cienka może to być spory dyskomfort dla klientki.
  • do krótszych paznokci  – sposób aplikacji żelu jest zdecydowanie wygodniejszy przy paznokciach krótkich. Ponadto mniejsze możliwości korygowania kształtu masy przy dłuższych paznokciach dają gorszy efekt końcowy (w porównaniu do akrylu).

Dołączyła: 2010-04-28 11:55:20

Stylistki Paznokci

;);)

ja tez zaczelam bez kursu,ale szybko na niego poszlam i ciesze sie bo dobre podstawy sa jednak bardz...

MóJ PaZuRkOwY ŚwIaT:)

HeJemotemotZapRaSzAm SeRdEcZnIe Do KomEn...

Do Ola12

Droga idealna, nie omylna wszechwiedząca zwracam się do ciebie z pytaniem: Dlaczego ulicha wmawiasz ...

Wiosenne warsztaty w Bydgoszczy 14-15 ma

Serdecznie zapraszamy na warsztaty 14-15...

pazurek

cześć...

Paznokcie bez niespodzianek

Chcesz mieć piękne paznokcie? Podpowiadamy jak, krok po kroku, na zawsze pożeg...

witam dziewczyny

Weszłam na ta strone i wemot koncu znalazłam coś co mnie zainteresował...

Ściąganie tipsów

Kiedy ...

Najczęstsze błędy w malowaniu paznokci -

Aby mieć ładne paznokcie nie wystarczy tylko ich pielęgnacja, niezbędny jest również starannie wy...

Dobroczynne kwasy tłuszczowe Omega-3 i O

Kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 zaliczają się do NNKT, czyli niezbędnych...

© Copyright by Wzorki.pl   | sitemap Realizacja: NetVisage